top of page
Writer's pictureAivi Birk

Kodukontori kulude hüvitamine

Updated: Mar 24



Enamik väike- ja mikroettevõtjaid ei rendi suuri ja luksuslikke kontoriruume, vaid on oma ettevõtte registreerinud koduadressile. Kodukontori kulud on võimalik ettevõttes maksuvabalt hüvitada, kuid paljud ettevõtjad on küll sellest teadlikud, kuid ei ole kindlad, kuidas ja millises ulatuses seda õigesti teha. Allpool on toodud juhised, kuidas seda nõuetekohaselt teostada.

Mis on kodukontor ja millised kulusid saab hüvitada?

Lühidalt öeldes, kodukontor maksustamise seisukohast on nagu tavaline kontor, välja arvatud asukoht sinu kodus. Kodukontori kulud hõlmavad kõiki neid kulusid, mis oleksid tekkinud ka siis, kui sa rendiksid eraldi kontoripinda. Kulud peavad olema vajalikud töö tegemiseks ja tõendatavad dokumentidega. Lihtsalt märkusega "kodukontori kulud" oma kontole raha kandmine ei ole lubatud.

Kuna kodukontor on osa sinu kodust ja kasutatakse ka isiklikel eesmärkidel, ei saa kõiki kulusid 100% ulatuses hüvitada. On vaja määrata proportsioon, mis näitab, millist osa kodust kasutatakse töö või kontorina. Näiteks, kui 20% kodust on pühendatud kodukontorile, siis võib selle protsendi ulatuses kuludelt hüvitist saada, välja arvatud interneti ja telefoni puhul, kui need on tööga seotud. Kui elate ühetoalises korteris, võidakse proportsiooniks määrata üldjuhul 50%.

100% võib kuludeks kanda ainult need kulud, mis on selgelt ja ainult seotud töö tegemisega ning mida isiklikuks otstarbeks ei kasutata.

Saad hüvitada endale üldjuhul kõik kulud, mis tekiksid ka päris kontori rentimisel. Kui sinu kodukontor hõlmab näiteks ühte tuba sinu kodus, mida ei kasutata muudel eesmärkidel, siis saad kanda kulud kogu selle toa sisustuse, remondi, töövahendite, kontorimööbli ja tehnika eest.

Lisaks on võimalik hüvitada osa kommunaalkuludest, kuid selleks tuleb määrata proportsioon. Saad hüvitada osa veekuludest, elektrist, sideteenustest ja muudest sarnastest kuludest. Tuleb aga meeles pidada, et maamaks, ühistu laen ja kodukindlustus ei kuulu hüvitamisele. Eluasemelaenu ja intresside kulud jäävad eraisiku enda kanda.

Käibemaksu osas tuleb silmas pidada, et kuna arved on eraisiku nimele, siis käibemaksu tagasiküsimine ei ole võimalik.

Kui soovid saada kodukontori eest renditulu, näiteks ühe toa rentimise eest oma firmale, on see lubatud. Siiski pead meeles pidama, et ettevõte peab sellelt tulumaksu kinni pidama ja igakuiselt deklareerima väljamakse järgneva kuu 10. kuupäevaks. Samuti vähendab renditulu saamine sinu kui eraisiku tulumaksuvaba summat. Rendihinna määramisel tuleb jälgida, et see ei ületaks turuhinda, kuna vastasel juhul võib tegemist olla erisoodustusega ning tuleb maksta maksud selle pealt.

Õigesti vormistamine

Kodukontori kulusid saad endale hüvitada, kuluhüvitisnõude alusel. Nagu eelnevalt mainitud, pead kindlaks määrama õige proportsiooni, ehk kui suur osa sinu kodust kuulub kodukontori alla. Kuna arved on sinu isiku nimele, siis iga kuu kompensatsiooni saamiseks pead koguma kokku kommunaalkulude arved. Seejärel vaatad üle kululiigid, millised kulud on seotud töö tegemisega, ja määratled, millises ulatuses saad neid kulusid ettevõtluse tarbeks kompenseerida. Seejärel koostad näiteks Exceli tabeli, kuhu kannad kõik kulud, näidates täissummad ja määrad, millises ulatuses saad neid ettevõtluseks kompenseerida. Kuluhüvitisnõudele lisad ettevõtte rekvisiidid, salvestad selle näiteks Drive'is või muus pilveteenuses, ja lisad ka kuludokumendid, mille alusel hüvitad.

Selleks, et üldse oma kodust osa ettevõttele kasutada anda, pead esmalt sõlmima iseenda ja oma ettevõtte vahel kodukontori kasutamise lepingu. Selles lepingus määrad kulude hüvitamise proportsiooni ning otsustad, kas annad kontori rendile tasuta või tasu eest.

Kodukontori lepingu saamiseks võta meiega ühendust.










118 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page